Атанас Далчев
Кратка информация | |
---|---|
Име | Атанас Христов Далчев |
Роден | Солун, Гърция |
Починал | гр. София |
Жанрове | афоризми, есета, импресии, критически бележки, миниатюри, писма, статии, стихотворения, фрагменти, бележки |
Издания | Българска мисъл, Демократически преглед, Изкуство и критика, Пламъче, Стрелец, Хиперион, Вестник на жената, Изток, Литературни новини, Мисъл, Изкуство, Фар |
Направления и кръгове | Кръгът „Стрелец“ |
Далчев, Атанас Христов (Солун, 12.06.1904 – София, 17.01.1978). Баща му Христо Далчев работи като адвокат и учител в Солун, там се ражда вторият му син – Атанас. От 1908 до 1912 семейството живее в Цариград, където Христо Далчев е народен представител на българското население от Серска област в турския парламент, а синът му учи в българското училище. По време на Балканската война се връщат в Солун, после се изселват в Дедеагач (дн. Александруполис), а през 1914 се установяват в София. Там Атанас Далчев завършва класически профил на Първа мъжка гимназия (1922) и философия и педагогика в Софийския университет (1927). Заминава за Италия при брат си, скулптора Любомир Далчев, с когото няколко месеца обикалят страната. Далчев учи италиански език, в Рим слуша лекции по история на изкуството. През 1928–1929 пътува из Франция, посещава лекции в Парижкия университет, отива и до Лондон. В периода 1930–1936 работи като училищен инспектор и учител по български език. По време на второто си пребиваване във Франция (1936–1937) живее в Тулуза, завършва курс за преподаватели по френски език към Сорбоната, отново пътува из страната. През 1937 по предложение на Н. Фурнаджиев го назначават за учител в българското училище в Цариград, но турските власти не му позволяват да практикува. Остава в града около шест месеца. В годините до 1947 заема различни длъжности в сферата на образованието: инспектор на прогимназиалните училища, директор на Първа прогимназия „Христо Ботев“, началник на отдел „Обществено възпитание“ на Министерството на информацията и изкуствата. От 1947 до 1952 е без щатна работа, занимава се активно с преводи. В периода 1952–1956 е редактор в сп. „Пламъче“, продължава да превежда, вече и съвместно с главния редактор на списанието Александър Муратов. В следващите години преводите остават основният източник на доходи за издръжка на шестчленното семейство на Далчев.
По данни на Ал. Муратов поетическият дебют на Далчев са две стихотворения, издадени в ученическото списание „Фар“ (1921, кн. 3) под псевдоними („Залези“ и „Аз своя тъмен и безславен ден проклинам...“)[1]. Далчев избира да не включи тези творби в книгите си, за разлика от публикуваното в сп. „Хиперион“ (1923, кн. 1) стихотворение „Хижи“. През 1923 излиза поетическият сборник „Мост“, съдържащ стихотворения на Димитър Пантелеев, Георги Караиванов и Атанас Далчев. Оформилата се около в. „Изток“ група интелектуалци през 1927 създава и свой вестник – „Стрелец“. Атанас Далчев е важна фигура в тази група, известна като литературен кръг „Стрелец“, настояваща още в своята програма за изравняване на „двете начала в душата на българския писател: източното и западното“, и за оформяне на писателите на новото време като „българи и все пак европейци“. Свои стихове, преводи, критически текстове Далчев публикува също и във „Вестник на жената“, в. „Мисъл“, в. „Литературни новини“, списанията „Българска мисъл“, „Хиперион“, „Демократически преглед“, „Изкуство и критика“, „Изкуство“, „Пламъче“ и др.
Заради неголемия брой свои стихотворения (общо близо 80), неразточителния си стил и дългите периоди, през които не публикува нови свои творби, Далчев често е определян като поет на мълчанието. Първите му три стихосбирки излизат през 2 години: „Прозорец“ (1926), „Стихотворения“ (1928), „Париж“ (1930), а четвъртата – след цели 13: „Ангелът на Шартър“ (1943). Следващите няколко нови стихотворения ще се появят едва през 1965 в книгата „Стихотворения“, която съдържа тях и предишните му 4 стихосбирки. Самият Далчев обяснява тази своя сдържаност и самовзискателност така: „Обвиняват ме, че съм печатал само добрите си стихотворения, а лошите съм криел. Не, моята хитрост е още по-голяма: аз пиша само добрите“. На много места из своите фрагменти, бележки и писма той настоява на това, че „количеството само по себе си има малко значение в изкуството“, че писателят „личи и по това, което той не си позволява да пише“, че „за поезията е нужен не само талант, но и вкус, високи изисквания“.
Ерудит с изключителна хуманитарна култура, по собствените му думи „непрактичен, занесен човек“, Далчев никога не се приспособява към идеологически и политически принуди. Живее повече от скромно, издържа съпругата си и четирите си деца с преводи, не се оплаква, изолира се от неразбирането, арогантността и раболепието. Сред най-често изтъкваните му в последните десетилетия качества е именно моралната безкомпромисност, с която той се разграничава от „лъжата, угодничеството, интригантството, заговорничеството, груповщината, умишленото изопачаване“.
Лириката на Далчев се смята за основа на философска поетическа линия в българската поезия, част от която стават поети като Ал. Геров, Ив. Пейчев, В. Петров, Ал. Вутимски, Н. Кънчев, К. Павлов и др. Творчеството му изкушава множество литературоведи и хуманитаристи – общ за критическия поглед на мнозинството от тях върху поезията на Далчев е акцентът върху нейната предметност, вещност, вещественост. Тази всепризната предметност обаче се тълкува в широк диапазон: от бездушна формалистичност и антисоциалност (през 50-те) до „изразител на философско и социално съдържание“ (Р. Ликова). В интериорния веществен свят на Далчев се виждат „въплътени емоции“ (Д. Аврамов), зад материалното се търси абстрактното: „обективно-пластичните картини на Далчев са максимално наситени със субективност“ (Св. Игов).
Стихотворенията на Далчев са многоизмерни, съчетават различни пластове и философски посоки. Външно поезията му е ясна, подредена и стройна; вътрешно тя е сложна, екзистенциално блъскаща се, дълбока. За Далчев основната задача на добрия писател е не „хубавият език“, а това „да извади от дълбочината на душата си един свят и да му даде форма“. По следите на философски въпроси и отговори той насища поетическия си свят с повествователни елементи и мъдра разсъдъчност. Основен герой, който невидимо присъства навсякъде в лириката му, е времето. Основно действие е гледането – за Далчев то е „познавателен процес“, „вмислена описателност“ (К. Гълъбов).
Поезията му е определяна като „философско-мистична“ и с „образно мислене“ (К. Гълъбов), „есеистична“ (Ж. Николова-Гълъбова), „визуалнопластична“ и „натюрмортна“ (Св. Игов), а някои негови стихотворения („Болница“, „Път“, „Къщата“, „Убийство“, „Дяволско“ и „Метафизически сонет“) дори са характеризирани като „типично диаболични творби и по концепция, и по образен реквизит, и по звучене“ (Ив. Сарандев). Самият Далчев скромно настоява предимно на своята мисловност: „Да, всъщност аз не съм бил никога писател. За мене е била достатъчна само мисълта. Тя ме радва. Всичко след нея ми е неприятно“.
Именно тази „липса на думи“ и тази мисъл, която по собствения му израз у него „се ражда гола“, най-пълноценно се въплъщава в поетично-философските бележки на Далчев, в неговите фрагменти, мисли и впечатления, събрани първоначално в сборника „Фрагменти“ (1967), а сетне и в други издания. Кратки, точни, прецизно афористични или литературнокритически и теоретични, някои дори своеобразни лирически миниатюри, те най-красноречиво доказват твърдението на самия Далчев: „Който търси съвършенство, осъден е да създава само фрагменти“.
Освен философски, поетически и естетически, размислите на Далчев са и литературоведски: той посвещава немалко свои наблюдения на различни аспекти на литературата, на конкретни автори и произведения от българската и световната литература и култура, на елементи от творческия и възприемателския процес. Тези проблеми Далчев разглежда както във фрагментите си, така и в свои есета и по-обемисти статии. Сред най-известните от тях са: публикуваният през 1927 във в. „Изток“ текст срещу естетиката на символизма „Поезия и действителност“; скандално нашумялата му статия срещу Лилиев, написана през 1925 съвместно с Д. Пантелеев, „Мъртва поезия“; оригиналните наблюдения „Религиозното чувство в българската лирика“ (1929); размислите му за Дебелянов, Ботев, Яворов и мн. др. И в критическите си текстове, както и в поетическите, писането на Далчев се отличава с интелектуалност и „блестящо точен език, без клишета“ (Здр. Чолаков).
Атанас Далчев е сред най-изтъкнатите български преводачи на художествена литература. Сам (а често и заедно с Ал. Муратов) е превел хиляди литературни творби от различни езици с вещина, ерудираност и внимание; съставител е на преводни поетически антологии. Сред по-известните му преводи са произведения на Дюма, Ларошфуко, Лафонтен, Стендал (от френски), Паустовски, Пушкин, Ал. Толстой, Чехов, Шолохов (от руски), Гьоте, Хьолдерлин (от немски, съвм. с Ч. Шишманов), Лорка, Неруда, Ретамар (от испански), хиляди стихотворения (вкл. от гръцки, индийски, италиански, латиноамерикански, полски, чешки, унгарски, фламандски автори) и мн. др. Макар да му помага да се справя с тежкото материално положение на семейството си и макар да влага много сили и енергия в него, Далчев оценява превеждането и като убиващо поезията, т.е. като една от главните причини за пестеливото му поетическо творчество в късните десетилетия. По собствените му думи: „Малцина писатели си дават сметка за опасността от превеждането. […] Свикнал да предаваш и улавяш чуждите мисли и чувства, преставаш да имаш свои, ставаш автомат“.
През 1925, 1927 и 1930 Далчев получава парични награди от Фонда за поощрение на родната литература и изкуство при Министерството на народната просвета. Носител на Знак почета, орден на Президиума на Върховния съвет на СССР – за приноса му в популяризирането на руската и съветската литература (1967); званието Заслужил деятел на културата (1967); наградата Готфрид фон Хердер на Виенския университет за цялостно творчество (1972); званието Народен деятел на изкуството и културата (1974); орден Народна република България, III степен (1974).
Негови творби са преведени на много езици, вкл. англ., ит., нем., рус., словаш., унг., фин., фр., чеш. и др.
Псевд.: А. Д., Ат. Д.
Калина Захова
[1] Стихотворенията са публикувани от Здравко Недков в текста му „Лирическите книги на Атанас Далчев и неговата творческа съдба“ (послепис към първия том на изданието на Далчев „Съчинения в два тома“. София: Български писател, 1984, с. 317–319).
Библиографията е изготвена от Аделина Германова
Аудиоархив
Атанас Христов Далчев (15.10.1963 г.)
Изпълнява стихотворенията си „Среща на гарата“ и „Носачи на реклама“.
Файл: Далчев чете свои стихотворения.mp3 (7,09 MB) Държател: Архив на Българското национално радиоКниги от Атанас Далчев
Заглавие | Жанрове | Година |
---|---|---|
Прозорец : [Стихотворения] | стихотворения | 1926 |
Стихотворения | стихотворения | 1928 |
Париж : [Стихотворения] | стихотворения | 1930 |
Ангелът на Шартър : [Стихотворения] | стихотворения | 1943 |
Стихотворения | стихотворения | 1965 (1969) |
Фрагменти : Бележки, [импресии и афоризми] за поезията, литературата и критиката | афоризми, импресии, бележки | 1967 |
Svátky v drobných starostech / Z bulh. orig. Stichotvorenija přel. Vilém Závada a Dana Hronková | стихотворения | 1970 |
Балкон : Стихове / Подредба на Радой Ралин | стихове | 1972 |
Стихотворения и фрагменти | афоризми, импресии, стихотворения, бележки | 1974 |
Öszi hazatérés | 1974 | |
Стихотворения, фрагменти, мисли и впечатления | импресии, стихотворения, мисли | 1978 |
Töredékek | афоризми, импресии, бележки | 1979 |
Страници : [Лит.-крит. статии] | статии | 1980 |
Избранное / Пер. [от бълг.] стихов М. Петровых ; Пер. прозы М. Тарасовой | 1980 | |
Fragmente. – Leipzig | афоризми, импресии, бележки | 1980 |
Poesie e pensieri | стихотворения, мисли | 1980 |
Съчинения : В 2 т. / Ред. кол. Александър Муратов и др. | 1984 | |
Стихотворения; Преводи; Миниатюри / Подб., ред., предг. и прил. Радой Ралин | миниатюри, стихотворения | 1990 |
Поезия / Предг., състав. и прил. Чавдар Добрев | поезия | 1993 |
И сърцето най-сетне умира : Стихотворения, Фрагменти | афоризми, импресии, стихотворения, бележки | 1994 (1998) |
Прозорец / Атанас Далчев ; Препев на макед. јаз. и белешки Гане Тодоровски | стихотворения | 1996 |
Стихотворения; Фрагменти | афоризми, импресии, стихотворения, бележки | 1999 |
Стихотворения : [Брайлово изд.] | стихотворения | 2001 |
Стихотворения; Избрани фрагменти и преводи | импресии, стихотворения, бележки | 2002 |
[Избрани произведения] : Т. 1. Стихотворения. | стихотворения | 2004 |
[Избрани произведения] : Т. 2. Фрагменти; Мисли и впечатления | афоризми, импресии, мисли, бележки | 2004 |
[Избрани произведения] : Т. 3. Критически страници | критически бележки | 2005 |
[Избрани произведения] : Т. 4. Поетически преводи | поезия | 2006 |
Писма / Състав., предг. Румяна Пенчева | писма | 2006 |
151 приказки на народите | приказки | 2007 |
Поглед зад очилата / Състав. Мария Далчева и др. | импресии, критически бележки, поезия, мисли | 2008 |
И сърцето най-сетне умира : Стихотворения, фрагменти | афоризми, импресии, стихотворения, бележки | 2014 |
Doors : Poems by Atanas Dalchev | поезия | 2018 |
Молитва | поезия | 2019 |
Книги за Атанас Далчев
Автор | Заглавие | Година |
---|---|---|
Лазовски, Ат. | Атанас Далчев : Литературно-критически очерк | |
Лазовски, Ат. | Атанас Далчев : Литературно-критически очерк. | 1966 |
Каролев, Св. | Атанас Далчев : Монография | 1988 |
Делчев, Б. | Познавах тези хора : [за Симеон Радев, Жорж Папазов, Атанас Далчев] : Кн. 3 | 1994 |
Кол. | Атанас Далчев. Критически прочити / Състав. Б. Кунчев | 2000 |
Кол. | Атанас Далчев – текст и интерпретация : Сборник | 2001 |
Димитрова, Е. | Изгубената история : Аспекти на митологичното и историчното в българската поезия от 20-те години на ХХ в. (Гео Милев, Никола Фурнаджиев, Николай Лилиев, Атанас Далчев) | 2001 |
Петрова, В. | В подлунния свят на Далчев | 2002 |
Кунчев, Б. | Човешката участ в творчеството на Атанас Далчев, Александър Вутимски и Александър Геров | 2003 (2014) |
Кол. | Да четем Далчев : Сб. от науч. конф. по случай 100 г. от рождението на Атанас Далчев / Състав. М. Неделчев и др. | 2006 |
Ангелова, Сн. | Вратите : Интерпретации върху религиозната поезия на Атанас Далчев | 2007 |
Селяшки, Л. | В поетичния свят на Атанас Далчев : Архетипност и художественост като смисъл и знакова система. Архетипите път, дом и предмети-философско-психологическо и естетическо значение и функциите им в поезията на Далчев | 2010 |
Колева, Д. | Атанас Далчев – поетът философ | 2014 |
Цацов, Д. | Principium individuationis. Атанас Далчев – поетичният вариант на презентационизма | 2014 |
Кунчев, Б., състав. | Чудото на задните дворове : Книга за Атанас Далчев | 2018 |
Рикев, К. | Защото е на скрито... : Християнският светоглед в творчеството на Атанас Далчев | 2020 |
Статии за Атанас Далчев
Автор | Заглавие | Издание | Дата | Брой |
---|---|---|---|---|
Милев, Гео | За списание „Ек“ и литературните награди | Пламък | 1921 | 2 |
Гълъбов, Константин | Сборник „Мост“ : [Рецензия] | Ек | 1924 | 2 |
К. | „Прозорец“ – стихотворения от Атанас Далчев | Вестник на жената | 1926 | 262 |
С. Др-в | "Прозорец" : Стихотворения от Ат. Далчев | Знаме | 12.1926 | 279 |
Василев, Любен | „Прозорец“ – стихосбирка от Атанас Далчев | Наковалня | 1927 | 72 |
Гълъбов, Константин | Литературните награди и „Златорог“ | Стрелец | 1927 | 5 |
Месечков, Недялко | „Прозорец“ – стихотворения от Атанас Далчев | Бургаска поща | 1927 | 346 |
Младенов, Стефан | Атанас Далчев : „Прозорец“ | Листопад | 1927 | 24–25 |
Пеев, Х. | "Прозорец" : [Рецензия] | Глобус | 1927 | 37 |
Цанев, Георги | „Прозорец“, стихотворения | Златорог | 1927 | 1 |
Гълъбов, Константин | Поезията на пълното око | Глобус | 1928 | 6 |
Константинов, Георги | Стихотворенията на Атанас Далчев : [Рецензия] | Литературни новини | 1928 | 5 |
Пашев, Борис | Стихотворения от Атанас Далчев | Сеяч | 1928 | 4 |
Радославов, Иван | Стихотворения : [Рецензия] | Хиперион | 1928 | 8 |
Симидов, Димитър | Мъртва поезия : [Рец. за „Прозорец“] | Литературен глас | 1928 | 5 |
Шишманов, Димитър | Атанас Далчев – Стихотворения | Слово | 09.10.1928 | 1899 |
Григоров, С. | Дъга – първа : [Рецензия] | Начало | 1929 | 1–2 |
Гълъбов, Константин | Отворено писмо до г. А. Далчев | Литературни новини | 1929 | 24 |
Пундев, Васил | Атанас Далчев | Пундев, В. Днешната българска лирика | 1929 | |
Пундев, Васил | Стихове : [Лит. разбор] | Пундев, В. Днешната българска лирика | 1929 | |
В[едов], Вл. | Безнадеждна поезия | РЛФ | 1930 | 31 |
Константинов, Георги | „Париж“ : Стихотворения : [Рецензия] | Златорог | 1930 | 7 |
Пеев, Вл. Хр. | „Париж“ : Критика | Вестник на жената | 1930 | 420 |
Ралчев, М. | д-р „Париж“ : [Рецензия] | Мисъл и воля | 1930 | 5 |
Ас. Тит | „Париж“ : Стихотворения : [Рецензия] | Ученически подем | 1930 | 1 |
Шишманов, Димитър | Атанас Далчев. „Парите“ | Слово | 29.09.1930 | 2481 |
Знахар, Иван [Иван Захариев] | Атанас Далчев | Знахар, Ив., Н. Никитов. От 20-та насам : Антология 1920-1930 : [С крит. бел. за всеки авт. от антологията] | 1931 | |
Кръстев, Кирил | Атанас Далчев | Българска мисъл | 1931 | 1 |
Константинов, Георги | Един защитник на Лилиев | Литературен глас | 1933 | 207 |
Константинов, Георги | Мечти и действителност : [За Ат. Далчев, Д. Пантелеев и кръга „Стрелец“] | Константинов, Г. Българската литература след войната. [Ч.] 1. | 1933 | |
Гълъбов, Константин | Новата българска литература : [Очерк] | Годишник на Софийския университет, Ист.-филол. фак. | 1936 | 32 |
Митов, Димитър | Париж : [Рецензия] | Митов. Д. Б. Писатели и книги. Т. 2. | 1936 | |
Минев, Димо | Лирика : [За френските мотиви в лириката на Далчев] | Минев, Д. Франция като сюжет в българската литература | 1939 | |
Цанев, Георги | Българската литература вчера и днес : [Бел. за лириката на Далчев] | Цанев, Г. Проблеми на днешната българска литература | 1939 | |
Радевски, Христо | За умисъла в детската литература | Изкуство и критика | 1942 | 5–6 |
Радевски, Христо | Още за поезията и децата | Изкуство и критика | 1942 | 10 |
Кръстев, Кирил | Интересен спор за детската литература | Слово | 27.07.1942 | 6005 |
Недялков, Христо | Поезия и религия | Недялков, Хр. Поезия и религия | 1943 | |
Нурижан, Жорж | Атанас Далчев : [Биогр. и лит. бел.] | Нурижан, Ж. Творци и литература : Лит. силуети | 1943 | |
Радевски, Христо | По нашия спор | Изкуство и критика | 1943 | 2 |
Зарев, Пантелей | Субективизъм и реализъм в поезията | Зарев, П. Литературата като познание | 1945 | |
Х. | И пак извинявайте... | Стършел | 1946 | 40 |
Константинов, Георги | Атанас Далчев : [Биобиблиогр. очерк] | Константинов, Г. Български писатели : Биографични и библиографични данни | 1947 | |
Кюлявков, Крум | Умисъл, мисъл и безсмислие : [Критика на естетическите възгледи на Далчев] | Кюлявков, Кр. Изкуство и политика | 1947 | |
Зидаров, Камен | Атанас Далчев | Зидаров, К. Антология на българската поезия. Ч. 1 | 1949 | |
Данчев, Пенчо | Никола Фурнаджиев : [Бел. за отношението му към поезията на Ат. Далчев] | Данчев, П. Съвременни български поети : Литературнокритически статии | 1951 | |
Цанев, Георги | Атанас Далчев : „Прозорец“ | Цанев, Г. Книга за критиката : [Статии и лит. изследвания] | 1961 | |
Ликова, Розалия | Поезията през втората половина на двадесетте години. IV. Поети хуманисти | Ликова, Р. За някои особености на българската поезия : 1923-1944 | 1962 | |
Стоянов, Людмил | Революционната поезия на тридесетте години | Литeратурна мисъл | 1962 | 2 |
Велков, Пелин | Атанас Далчев на 60 години | Народна култура | 20.06.1964 | 25 |
Лазовски, Атанас | Атанас Далчев новатор в поетическото изображение | Литeратурна мисъл | 1965 | 3 |
Пиндиков, Ал. | Атанас Далчев : [Профил] | Народна култура | 14.05.1966 | 20 |
Данчев, Пенчо | Атанас Далчев | Пламък | 1967 | 1 |
Илиев, Стоян | Атанас Далчев | Илиев, Ст. Незавършени портрети | 1967 | |
Битев, Жак | Признание за наш поет : [Отзив за „Стихотворения“ на фр. ез.] | Народна култура | 03.06.1967 | 22 |
Любенов, Любен | Римите на Атанас Далчев | Родна реч | 1968 | 9 |
Славов, Иван | Мъдростта на поета : [Рец. за „Фрагменти“] | Септември | 1968 | 6 |
Стойков, Ат. | Братята Далчеви | Пламък | 1968 | 1 |
Христов, Венко | Диалектиката на автопортрета : [Рец. за „Фрагменти“] | Пламък | 1968 | 18 |
Свиленов, Атанас | Добро начало : [Бел. за „Фрагменти“] | Литeратурен фронт | 01.02.1968 | 6 |
Спасов, Иван | Проникновението на поета : [Рец. за „Фрагменти“] | Отечествен фронт | 04.02.1968 | 7274 |
Паси, Исак | Фрагменти за „Фрагменти“ : [Рецензия] | Литeратурен фронт | 07.03.1968 | 11 |
Абазов, Тодор | Другият Далчев : [За "Фрагменти"] | Народна култура | 28.12.1968 | 52 |
Делчев, Борис | За творческата съдба на Атанас Далчев | Пламък | 1969 | 8 |
Зарев, Пантелей | Атанас Далчев | Зарев, П. Преобразена литература : Сб. литературнокрит. статии | 1969 | |
Лазовски, Атанас | Атанас Далчев | Читалище | 1969 | 2 |
Зарев, Пантелей | Закъсняла рецензия : [За „Фрагменти“] | Литeратурен фронт | 27.02.1969 | 9 |
Бояджиева, Ваня | Поезията на Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1970 | 1 |
Игов, Светлозар | Запознаваме ви с поета Атанас Далчев | Родна реч | 1970 | 1 |
Бояджиева, Ваня | Атанас Далчев | Бояджиева, В. Профили | 1972 | |
Данчев, Пенчо | Атанас Далчев | Данчев, П. Критика и естетика | 1972 | |
Петров, Здравко | Атанас Далчев | Петров, З. Профили на съвременници | 1973 | |
Бояджиева, Ваня | „Да живея като всички хора…“ : [Рец. за „Балкон"] | Отечествен фронт | 16.08.1973 | 8968 |
Богданов, Иван | Атанас Далчев | Читалище | 1974 | 5 |
Игов, Светлозар | Увод към поетиката на Атанас Далчев | Игов, Св. Високо при извора | 1974 | |
Цанева, Милена | Атанас Далчев | Цанева, М. Петима поети | 1974 | |
Цанева, Милена | Поезията на Атанас Далчев | Септември | 1974 | 6 |
Василев, Михаил | Философските аспекти на битието | Литeратурен фронт | 20.06.1974 | 25 |
Давидков, Иван | Атанас Далчев – човекът и поетът | Литeратурен фронт | 20.06.1974 | 25 |
Чолаков, Здравко | Поет-философ | Народна култура | 22.06.1974 | 26 |
Самойлов, Д. | Прозорец към света | Отечествен фронт | 30.06.1974 | 9218 |
Опулски, Алберт | Атанас Далчев на руски език : [Рец. за „Избранное"] | Септември | 1975 | 1 |
Юхас, Петер | Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1975 | 1 |
Илиев, Атанас | Поезията на Атанас Далчев | Илиев, Ат. Литературно-критически и теоретически статии | 1976 | |
Добрев, Чавдар | Ранният Атанас Далчев: преодоляване на символистичната поетика | Литeратурна мисъл | 1977 | 8 |
Цанева, Милена | Атанас Далчев на немски език : [Рец. за Atanas Dalčev. „Gedichte". – Leipzig, 1975] | Литературна история | 1977 | 1 |
Недков, Здравко | Критик на символизма [Атанас Далчев] | Пулс | 21.06.1977 | 13 |
Василев, Михаил | Философските аспекти на битието [Атанас Далчев] | Василев, М. Редове за поезията : Очерци за бълг. поети | 1978 | |
Добрев, Чавдар | Наблюдения върху поетиката на Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1978 | 5 |
Добрев, Чавдар | Смисълът на поезията [Атанас Далчев] | Добрев, Ч. Планета на свободата | 1978 | |
Петров, Здравко | Атанас Далчев | Петров, З. Избрано : Литературни портрети на поети | 1978 | |
Стефанов, Димитър | Епитафия за Атанас Далчев : [Стих.] | Отечество | 1978 | 8 |
Хаджикосев, Симеон | „Ангелът на Шартър“ от Далчев и „Ангелът на Юга“ от Рилке | Литeратурна мисъл | 1978 | 2 |
Муратов, Александър | Прощаване с Атанас Далчев | Народна култура | 20.01.1978 | 3 |
Игов, Светлозар | In memoriam. Атанас Далчев | Пулс | 31.01.1978 | 3 |
Куюмджиев, Кръстьо | От какво умира поезията | Куюмджиев, Кр. Историята като жива памет : Статии | 1979 | |
Ликова, Розалия | Атанас Далчев | Ликова, Р. История на българската литература – поети на 20-те години | 1979 | |
Филкова, Федя | Вярност към лирическото аз : [За превода на немски на „Стихове“ на Ат. Далчев] | Пламък | 1979 | 7 |
Чолаков, Здравко | Философската лирика на Атанас Далчев | Чолаков, З. Философски проблеми в българската поезия | 1979 | |
Юхас, Петер | И талант, и характер : 1 г. от смъртта на Ат. Далчев | Литeратурен фронт | 08.02.1979 | 6 |
Кунчев, Божидар | Непресекваща магия на поезията | Литeратурен фронт | 05.07.1979 | 17 |
Делчев, Борис | За творческата съдба на Атанас Далчев | Делчев, Б. Избрани произведения в 2 т. : Т. 1. Литература, изкуство, критика | 1980 | |
Недков, Здравко | Критиката на поета | Септември | 1980 | 3 |
Самойлов, П. | Шесть стихотворений в переводе Марии Петровых | Иностранная литература (Москва) | 1980 | 1 |
Цанева, Милена | Атанас Далчев | Цанева, М. Писатели и творби : Избрани произведения | 1980 | |
Gyllin, Roger | Atanas Daltjevs poetiska vӓg | Artes (Stockholm) | 1981 | 1 |
Недков, Здравко | Книга, която очаквахме : [Рец. за „Страници"] | Янтра (В. Търново) | 1981 | 2 |
Василев, Михаил | Ярки страници : [Рец. за „Страници"] | Отечествен фронт | 16.02.1981 | 11033–11034 |
Грачоти, Санте | Поезията на Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1982 | 2 |
Габровски, Иван | „Страници“ на Атанас Далчев | Пулс | 11.05.1982 | 19 |
Кузмова, Петя | Парадоксите на Атанас Далчев | Родна реч | 1983 | 10 |
Младенов, Никола | Срещи и разговори с Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1984 | 3 |
Чолаков, Здравко | Поет-философ : 80 г. от рождението на Ат. Далчев | Пламък | 1984 | 6 |
Хаджикосев, Симеон | „Който търси съвършенство…“ | Септември | 1984 | 6 |
Христов, Венко | Потапяне в чужди светове : Преводаческото дело на Атанас Далчев | Майстори на превода : Творчески портрети на видни български преводачи | 1984 | |
Цанева, Милена | Франция в поезията на трима българи [Николай Лилиев, Атанас Далчев и Елисавета Багряна] | Литeратурна мисъл | 1984 | 5 |
Продев, Стефан | Мостът : 80 г. от рождението на Ат. Далчев | Народна култура | 08.06.1984 | 23 |
Дончев, Николай | Срещи през годините : 80 г. от рождението на Ат. Далчев | Литeратурен фронт | 21.06.1984 | 25 |
Ралин, Радой | Нещо малко за Атанас Далчев | Учителско дело | 13.12.1984 | 51 |
Каролев, Свилен | Атанас Далчев : Зараждане и оформяне на естетико-критическите му възгледи | Литeратурна мисъл | 1985 | 3 |
Кунчев, Божидар | Атанас Далчев и неговата „малка публика“ | София | 1985 | 2 |
Цанев, Георги | Атанас Далчев | Цанев, Г. Избрани произведения. Т. 1. | 1985 | |
Недков, Здравко | Началото : Атанас Далчев и литературния сборник „Мост“ | Пулс | 14.05.1985 | 20 |
Делчев, Борис | Срещи и разговори с Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1986 | 3 |
Каролев, Свилен | Атанас Далчев и страшно-смешното | Пламък | 1986 | 7 |
Авишай, Жана | Боси по горещата земя : Лев Озеров за срещите си с Ат. Далчев и Д. Габе | Народна култура | 01.08.1986 | 31 |
Долата, Ханна | Градският пейзаж в поезията на Атанас Далчев | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Филология | 1987 | 25 |
Георгиев, Марин | Докосване | Хоризонт | 1988 | 15 |
Каролев, Свилен | Атанас Далчев и литературния кръг „Стрелец“ | Втори международен конгрес по българистика , София 24 май–4 юни 1986. Доклади. Т. 12. | 1988 | |
Каролев, Свилен | Ролята на цветовете в поезията на Атанас Далчев | Родна реч | 1988 | 8 |
Младенов, Иван | Изкуството на фрагмента | Критика, есеистика, народопсихология : Юбил. сб. в чест на чл.-кор. Ефрем Каранфилов | 1988 | |
Муратов, Александър | Една съпоставка | Муратов, Ал. Прищевки на перото | 1988 | |
Муратов, Александър | Съвпадения | Прищевки на перото | 1988 | |
Петров, Здравко | Атанас Далчев | Петров, З. Поети : [Очерци] | 1988 | |
Стоянов, Румен | Начало знакомства | Обзор | 1988 | 88 |
Янчев, Тодор | Новото в лириката на Атанас Далчев | Струма | 1988 | 1 |
Димитрова, Ирма | Атанас Далчев и самотната човешка „повест“ | Септември | 1989 | 8 |
Долата, Ханна | Стиховете на Борис Пастернак в превод на Атанас Далчев | Език и литература | 1989 | 2 |
Дудевски, Христо | Сполуки на преводача : „Судьба человека“ от М. Шолохов в два български превода [на Ася Спирова и Атанас Далчев] | Сравнително литературознание | 1989 | 9 |
Иванова, Мария | Размисли около два балкона [Също и за Миряна Башева] | Литeратурна мисъл | 1989 | 2 |
Йорданов, Александър | Кой как чете Далчев | Йорданов, Ал. В сянката на думите : Статии и етюди | 1989 | |
Божилов, Божидар | Голямо общо дело [преводачите Далчев и Муратов] | Божилов, Б. Критика и образи | 1990 | |
Веселинова, Елена | Рецепцията на френската моралистична култура у Атанас Далчев | Литeратурна мисъл | 1990 | 2 |
Жеков, Светлозар | Зазиданият балкон | Перо | 1990 | 1 |
Иванова, Дияна | Ярослав Сайферт и Атанас Далчев – типологически паралели | Литeратурна мисъл | 1990 | 6 |
Кунчев, Божидар | „Защо не можем наведнъж да бъдем…“. | Кунчев, Б. Поглед към поезията : [Литературнокрит. очерци] | 1990 | |
Цанева, Милена | Необикновеният смисъл на обикновеното : Атанас Далчев | Цанева, М. Автори, творби и проблеми : [Студии и статии] | 1990 | |
Пауновски, Иван | Из историята на „Майце си“ : Ботев и Далчев | Литeратурен фронт | 21.06.1990 | 25 |
Енев, Валентин | Някои философски мотиви в поезията на Атанас Далчев | Образование | 1992 | 4 |
Ракьовски, Цветан | Атанас Далчев: „Обективизация“ на лирическия „аз“ | Родна реч | 1992 | 1 |
Цанева, Милена | Човекът и родината : Стихотворението на Ат. Далчев „Към родината“ | А. | 1992 | 2 |
Аджеларов, Димитър | Когато мечтата е само илюзия... : Наблюдения върху стихотворението „Кон“ от Атанас Далчев | Родна реч | 1993 | 4 |
Георгиев, Любен | Интелектуалната поезия на Атанас Далчев | Пламък | 1993 | 11–12 |
Нонев, Богомил | Лавровият венец на истинския стих отдавна бе украсил побелялата му глава : Памет за Атанас Далчев | Вечерни новини | 1993 | 49 |
Стойнева, Вера | Човекът и сянката : „Повест“ на Атанас Далчев | Език и литература | 1993 | 1 |
Ликова, Розалия | „Научи ме, Господи велик, да живея като всички хора...“ | Стандарт news | 16.01.1993 | 135 |
Койнаков, Ненчо | Докосване до Далчев | Литeратурен форум | 20.01.1993 | 3 |
Кунчев, Божидар | Незаменимият : [15 г. от смъртта на Ат. Далчев] | Литeратурен форум | 20.01.1993 | 3 |
Добрев, Чавдар | Цената на духовната толерантност | Дума | 23.01.1993 | 18 |
Свинтила, Владимир | Спорът Атанас Далчев – Владимир Василев | Литeратурен форум | 09.06.1993 | 23 |
Александрова, Надежда | Дни на приятелство – Атанас Далчев и Георги Константинов | Век 21 | 18.08.1993 | 33 |
Аврамов, Димитър | Атанас Далчев : Мирогледно-естетически аспекти | Литeратурен форум | 06.10.1993 | 40 |
Ликова, Розалия | Спорът на Христо Радевски и Атанас Далчев за детската поезия | Демокрация | 17.11.1993 | 269 |
Пенчев, Бойко | Икономика на авторитета - безогледният Атанас Далчев | Литературен вестник | 29.12.1993 | 47 |
Пачова, Кристина | Мълчанието като форма на присъствие [в поезията на Ат. Далчев] | Тракия | 1994 | 2 |
Протохристова, Клео | Можеш ли видиш сънищата си през очила? : За огледалото и огледалността в творчеството на Атанас Далчев | Език и литература | 1994 | 3 |
Свинтила, Владимир | Първичната достоверност на поезията : 90 г. от рождението на Ат. Далчев | Македония | 1994 | 3 |
Стоянова Людмила | Поетическата рефлексация на Далчев и Вапцаров : Опит за сравн.-типол. Анализ | Пламък | 1994 | 5–6 |
Цанева, Милена | Необикновеният смисъл на обикновеното : Наблюдения върху едно стихотворение на Ат. Далчев | Език и литература | 1994 | 3 |
Чакалова, Мария | Мъдростта на Далчев за духа на предметния свят | Родна реч | 1994 | 5 |
Алипиева, Антоанета | Раждащата смърт | Език и литература | 1994 | 3 |
Недков, Здравко | Далчев днес | Зора | 07.06.1994 | 20 |
Кунчев, Божидар | Ангелът на Далчев | Век 21 | 08.06.1994 | 22 |
Далчева, Райна, Мария Далчева | Превеждаха неудобните | Култура | 10.06.1994 | 23 |
Гуляшки, Борис | „И за да виждам ясно сънищата, аз лягах си със очила...“ | Отечествен вестник | 11.06.1994 | 14529 |
Аврамов, Димитър | Един от „унижените и оскърбените“ | Демокрация | 13.06.1994 | 131 |
Светлин, Димитър | Съзнателно избрана съдба : Из „Бележник за Далчев“ | Български писател | 14.06.1994 | 5 |
Чолаков, Здравко | Истински поет-философ | Български писател | 14.06.1994 | 5 |
Аврамов, Димитър | Един от „унижените и оскърбените“ | Демокрация | 14.06.1994 | 132 |
Василев, Михаил | Старейшина на философската лирика | Новини | 14.06.1994 | 105 |
Петров, Здравко | Литературният феномен Далчев | Дума | 18.06.1994 | 135 |
Сугарев, Едвин и др. | ...И нашата любов в една съдба превръща | Литературен вестник | 27.06.1994 | 25 |
Калонкин, Валери | Страдание и изкупление : Далчевото стихотворение „Христос и бедните“ и неговото възприемане | Български писател | 09.08.1994 | 13 |
Радев, Иван | Ситнежи на тема Атанас Далчев | Проглас | 1995 | 3 |
Каменов, Йордан | Фрагментите на Далчев като писателска позиция | Български писател | 27.03.1995 | 13 |
Паси, Исак | Похвално слово за Атанас Далчев | Дума | 10.05.1995 | 108 |
Денев, Деньо | Атанас Далчев и Сливен | Пламък | 1996 | 3–4 |
Панайотова, Мария | „Научи ме, Господи велик, да живея като всички хора!“ : [Поетичното творчество на Атанас Далчев] | Дарба | 1996 | 7–8 |
Митов, Богдан | „Отровител на младежта“ : Осемнадесет г. без Атанас Далчев | Век 21 | 18.01.1996 | 1 |
Дойнов, Пламен | Из Фрагменти към употребета на „тихата лирика“ | Литературен вестник | 22.05.1996 | 20 |
Субашки, Андрей | Атанас Далчев – отвъд границите на езика | Литературен вестник | 22.05.1996 | 20 |
Юхас, Петер | Атанас Далчев | Литeратурен форум | 18.12.1996 | 42 |
Анчев, Панко | Естетизиране на обществената енергия за справедливост (Атанас Далчев) | Пламък | 1997 | 3–4 |
Бораджиева, Лотос-Меглена | Далчев на арабски | Човек и време : Сб. с науч. изследвания в памет на Сабина Беляева | 1997 | |
Стоянов, Валентин | „Старите моми“ [от Атанас Далчев], или безсмъртието на старостта | Български език и литература | 1997 | 5–6 |
Палежев, Йордан | Почит към Атанас Далчев : [Бележки] | Литeратурен форум | 11.06.1997 | 22 |
Михайлов, Димитър | Два фрагмента за Далчев | Литeратурен форум | 25.11.1997 | 37 |
Йовева, Румяна | Про-зрението от „Прозорец“-а на Атанас Далчев | Български език и литература | 1998 | 3 |
Палежев, Йордан | Почит към Далчев | Литeратурен форум | 20.01.1998 | 2 |
Цанев, Георги и др. | Прозорец : [Творчеството на Атанас Далчев през погледа на Иван Цанев, Силвия Чолева, Георги Рупчев и Румен Стоянов] | Литeратурен форум | 20.01.1998 | 2 |
Тодоров, Георги | Не ме оставяй да загина, Господи, преди да съм живял! : С Радой Ралин за неговия духовен вдъхновител, съмишленик и съдейственик Атанас Далчев разговаря Георги Тодоров | Демокрация | 21.01.1998 | 17 |
Кунчев, Божидар | „Когато мисля за нашата действителност“ : [Бележки върху „Фрагменти“ на Ат. Далчев] | Век 21 | 06.02.1998 | 2 |
Щамлер, Хайнрих | Кой беше Атанас Далчев? | Литeратурен форум | 16.06.1998 | 23 |
Пейков, Венцеслав | Една съдба.. | Български писател | 20.10.1998 | 31 |
Игнатова, Росица | Един текст като домат... : Опит върху "Любов" от Атанас Далчев | Проглас | 1999 | 11–12 |
Симова, Живка | Голямо изключение между хората : [Поетът Атанас Далчев] | Родна реч | 1999 | 5 |
Ленкова, Горяна | Далчев в Мексико | Литeратурен форум | 15.06.1999 | 23 |
Нанчев, Йордан | Посветени фрагменти : 95 г. от рождението на Ат. Далчев | Литeратурен форум | 15.06.1999 | 23 |
Цанев, Иван и др. | [Словата на Иван Цанев, Радой Ралин, Жана Николова-Гълъбова, Иван Симеонов и Блага Димитрова, произнесени на 95-год. от рождението на Атанас Далчев през 1994] | Литературен вестник | 14.07.1999 | 27 |
Зашев, Димитър | „Синеокото момче“ - Атанас Далчев (1930, Париж) | Литeратурен форум | 09.11.1999 | 34 |
Атанасов, Владимир | Атанас Далчев: алтернативният проект | Български език и литература | 2000 | 3–4 |
Димитрова, Елка | За далечните „близки“ предмети на Атанас Далчев | Български език и литература | 2000 | 3–4 |
Добрев, Добрин | Изтичащото битие [в поезията на Атанас Далчев] | Български език и литература | 2000 | 3–4 |
Йорданова, Юлия | Rhapsody in blue: Българският литературен проект на Америка [стихотворението „Повест“ на Ат. Далчев] | Литературна мисъл | 2000 | 1 |
Каролев, Свилен | За любовта в поезията на Атанас Далчев | Пламък | 2000 | 5–8 |
Петрова, Валентина | Времето и пространството в поезията на Атанас Далчев | Български език и литература | 2000 | 3–4 |
Кунчев, Божидар | Атанас Далчев | Демокрация | 08.12.2000 | 309 |
Стоянов, Анастас | Както го познавах и обичах | Литeратурен форум | 05.06.2001 | 22 |
Ликова,Розалия | Съдбовни срещи [с Атанас Далчев] | Литeратурен форум | 10.07.2001 | 27 |
Пиндиков, Александър | В годините зад мен | Литeратурен форум | 25.09.2001 | 30 |
Кузмова-Зографова, Катя | Чавдар Мутафов и Атанас Далчев | Литeратурен форум | 23.10.2001 | 34 |
Коларов, Иван | Живото живее в грях | Литeратурен форум | 30.10.2001 | 35 |
Видински, Васил | Веществото в текстовете на Атанас Далчев | Литературен вестник | 14.11.2001 | 38 |
Юхас, Петер | Homo moralis или homo aestheticus? : Да напишем заедно книга за Атанас Далчев | Литeратурен форум | 27.11.2001 | 39 |
Мирчева, Татяна | Самотата у Далчев | Родна реч | 2002 | 7–8 |
Петрова, Валентина | Далчевият „подлунен“ свят на явленията | Български език и литература | 2002 | 4–5 |
Кръстанов, Михаил | Светът на детето | Литeратурен форум | 26.03.2002 | 12 |
Ивайлова, Александра | Цвете върху пиедестала : [Върху стихотворението на Ат. Далчев "Художникът и вятърът"] | Про & Анти | 19.09.2002 | 36 |
Кунчев, Божидар | „Вечер“ на Атанас Далчев | Литературен вестник | 09.10.2002 | 32 |
Кунчев, Божидар | „Участ“ и „съдба“ в поезията на Атанас Далчев | Български език и литература | 2003 | 3 |
Панайотова, Магдалена | Атанас Далчев и неговите „предмети“ | Родна реч | 2003 | 2 |
Симова, Живка | „Градът“ и „Зоната“ – референции на фразовата метафоричност при Атанас Далчев и Гийом Аполинер | Литeратурна мисъл | 2004 | 2 |
Стоянова, Надежда | Смъртта и времето : лирически диалози от 20-те години на ХХ в. върху произведения на Никола Фурнаджиев, Асен Разцветников, Атанас Далчев, Димитър Пантелеев и др. | Годишник на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Факултет по славянски филологии | 2004 | Т. 98 |
Чолаков, Здравко | „Фрагменти“-те... | Пламък | 2004 | 5–6 |
Иванова, Ангелина | Космическият Ерос в огледалото на две Далчеви стихотворения ("Ручей" - "Дъжд") | Света гора | 2004 | 4 |
Далчева, Мария | За преводаческото творчество на Атанас Далчев | Панорама | 2004 | 12 |
Денев, Деньо | Баща на поети | Везни | 2004 | 9–10 |
Зографова, Катя | „Стрелецът“ Далчев | Пламък | 2004 | 5–6 |
Игов, Ангел | Аз имам всичко: мое е мълчанието | Литературен вестник (прил.) | 2004 | 28 |
Каролев, Свилен | За любовта в поезията на Атанас Далчев | Пламък | 2004 | 5–6 |
Костадинова, Магдалена | Символи на времето в една „предметна“ поезия : Атанас Далчев | Любословие или периодическо списание : литературознание, езикознание, културология (Шумен) | 2004 | 6 |
Лазаров, Стойко | Поезия на интелектуалното самопознание : 100 г. от рождението на Ат. Далчев | Читалище | 2004 | 5–6 |
Начева, Гергана Начева | Диалог между две поетики : Художествените светове на Атанас Далчев и Хорхе Луис Борхес | Годишник - Бургаски свободен университет | 2004 | 11 |
Неделчев, Михаил | „Молитвите на устните горят“ : Образи на религиозното у Атанас Далчев - отрицания и осъществявания | Християнство и култура | 2004 | 2 |
Добрев, Чавдар | Литературната вселена на Атанас Далчев | Везни | 2004 | 9–10 |
Недков, Здравко | Три фрагмента за автора на „Фрагменти“ | Пламък | 2004 | 5–6 |
Пантелеева, Нина | Далчев, метафорите и животът „измислица“ | Пламък | 2004 | 5–6 |
Попов, Никола | Атанас Далчев и наградата „Хердер“ | Мизия : Алманах | 2004 | |
Раковски, Вътьо | Къде е Далчев? | Пламък | 2004 | 5–6 |
Коларов, Иван | Живото живее в грях : 100 г. от рождението на Ат. Далчев | Про & Анти | 27.05.2004 | 21 |
Сотиров, Живко | Аз свидетелствам | Словото днес | 10.06.2004 | 19 |
Танев, Димитър | Самотният човеколюбец | Словото днес | 10.06.2004 | 19 |
Черняев, Христо | Жънеш тежки посеви от мисли | Словото днес | 10.06.2004 | 19 |
Димитрова, Светла | Човечество, скрий лицемерните си сълзи! : 100 г. от рождението на Ат. Далчев | Земя | 11.06.2004 | 111 |
Чолаков, Здравко | Далчев ненавиждаше фалша : 100 г. от рождението на поета | Дума | 12.06.2004 | 134 |
Габровска, Людмила | Заклеймили Атанас Далчев като враг на партията | Новинар | 16.06.2004 | 147 |
Шумкова, Лора | Сърцето на Далчев и други отломъци | Литературен вестник | 07.2004 | 6, прил. |
Сугарев, Едвин | Далчев, самотата : 100 г. [от рождението на поета] | Култура | 02.07.2004 | 2 |
Симова, Живка | Повестта на Прозореца и Дъжда | Литературен вестник | 14.07.2004 | 28 |
Дакова, Бисера | „Дадено“ и действително в поезията на Атанас Далчев | Литературен вестник | 14.07.2004 | 21 |
Димитрова, Елка | Модуси на случването в поетическите текстове на Атанас Далчев, Николай Лилиев и Фридрих Хьолдерлин | Литературен вестник | 14.07.2004 | 28 |
Жеков, Маргарит | „Съзрях човек, когото толкова обичам...“ : 100 г. от рождението на Ат. Далчев | Детонация | 08.2004 | 8 |
Курташева, Биляна | Далчев: политики на зрелостта : Текстът е четен на конф., посветена на 100-год. от рождението на Атанас Далчев, състояла се на 10 юни 2004 г. | Култура | 24.09.2004 | 35 |
Зашев, Димитър | Един „бавен прочит“ на [стихотворението] „Синеокото момче“ от Атанас Далчев | Християнство и култура | 2005 | 1 |
Илиева, Иванка | Осуетената среща на човека със света: Конструктивистки модел на урок върху стихотворението „Книгите“ на Ат. Далчев | Български език и литература | 2005 | 5 |
Кирова, Милена | Другият Далчев | Български език и литература | 2005 | 5 |
Кръстева, Илияна | Самотата на познанието | Български език и литература | 2005 | 5 |
Гранитски, Иван | Естетическите откровения на Атанас Далчев : Поглед към написаното от един от най-проникновените критици в историята на българската литература | Дума | 22.07.2005 | 167 |
Терзиев, Георги | Братя Далчеви - един вдъхновяващ пример | Управление и образование = Management and education (Бургас) | 2006 | 1 |
Игов, Светлозар | Четенето на Атанас Далчев : Няколко изходни положения [при анализа и оценката на поезията му] | Култура | 27.01.2006 | 3 |
Вачева, Албена | Словото в дневника [на Атанас Далчев] и публичното говорене. Април'56 | Литературен вестник | 20.12.2006 | 42 |
Кунчев, Божидар | „Човешката душа разпната“ : Ат. Далчев | Кунчев, Б. Да отидеш отвъд себе си | 2007 | |
Далчева, Мария | За стихотворните преводи на Атанас Далчев | Везни | 2007 | 1 |
Зографова, Катя | „Атанас Далчев. Писма“ : [Слово при представяне на книгата] | Знаци | 2007 | 1 |
Методиева, Атанаска | „Стаята“ [в поезията] на Атанас Далчев | Годишник на Филологическия факултет (ЮЗУ) | 2007 | 5 |
Жеков, Маргарит | Препъникамъни при някои критици на Далчев | Везни | 2008 | 1 |
Каролев, Свилен | Димчо Дебелянов, Атанас Далчев и новата българска поезия след Първата световна война | Димчо Дебелянов : Юбил. сб. с нови изследвания по случай 120 г. от рождението му | 2009 | |
Мевсим, Хюсеин | Върху рецепцията и превода на едно Атанас-Далчево стихотворение от студенти по българистика в Анкара | Славянски диалози | 2009 | 9 |
Тенев, Дарин | Куфарът на Далчев | Литературен вестник | 25.03.2009 | 11 |
Тасев, Златко | Поетическият свят на Атанас Далчев | Дума | 13.06.2009 | 131 |
Кръстев, Иван | Моето Далчево стихотворение | Дума | 13.06.2009 | 131 |
Делев, Любомир | Къщата на ужасното : [Диаболизмът в разказа на Вл. Полянов „Черният дом“ и стихотворението на Ат. Далчев „Къщата“] | Литературен вестник | 07.10.2009 | 30 |
Кунчев, Божидар | Времето в творчеството на Далчев | Християнство и култура | 2011 | 2 |
Сивриев, Сава | За антиномиите в лириката на Атанас Далчев | Литературен вестник | 06.04.2011 | 12 |
Кирилова, Лидия | Образите на кризата у модерния човек в поезията на Атанас Далчев и прозата на Чавдар Мутафов | Български език и литератира | 2012 | 3 |
Радева, Яница | Иван Теофилов и Атанас Далчев: пространства на поетични срещи | Страница | 2012 | 1 |
Великов, Кънчо | От любов към света на Далчев | Словото днес | 24.05.2012 | 12 |
Анчев, Панко | Атанас Далчев като мислител | Пламък | 2013 | 3 |
Белогашев, Георги | Атанас Далчев – между Ремкеанството и Интуитивизма | Философия | 2014 | 2 |
Сугарев, Едвин | Далчев, самотата и светът | Българско и модерно : Към изучаването на новата българска литература | 2014 | |
Borisova, Bilyana | Nikola Furnadjiev ; Chavdar Mutafov ; Nikola Vaptsarov ; Atanas Dalchev | Bulgarian Modernism | 2017 | |
Рикев, Камен | Камъните на Атанас Далчев и Збигнев Херберт | Литературен вестник | 11.07.2018 | 27 |
Протохристова, Клео | Поезията на Атанас Далчев в синхрониите на модернизма | Литературата - смисъл, страст, съдба : Юбилеен сборник в чест на проф. Милена Цанева | 2020 | |
Лукова, Калина | Постсимволистичното ноктюрно в ранната поезия на Атанас Далчев | Литературата - смисъл, страст, съдба : Юбилеен сборник в чест на проф. Милена Цанева | 2020 |