Константин Величков
Кратка информация | |
---|---|
Име | Константин Величков Петков |
Познат като | Константин Величков |
Роден | гр. Пазарджик |
Починал | Гренобъл, Франция |
Жанрове | биографии, дневници, драми, критически бележки, мемоари, очерци, писма, повести, поеми, пътеписи, разкази, рецензии, речи, сонети, спомени, статии, стихотворения, изследвания, публицистика, литературноисторически очерци, стихове за деца |
Издания | Българска сбирка, Ден, Денница, Зора, Летописи, Мисъл, Художник, Лъча, Български преглед, Духовна пробуда, Народний глас, Марица, Ученическа беседа, Прогрес, Стара планина (изд. в Букурещ), Изкуство |
Направления и кръгове | Пловдивски литературен център (80-те години на XIX в.) |
Величков, Константин (Константин Величков Петков) (Пазарджик, 1855 – Гренобъл, Франция, 3.11.1907). Точната дата на неговото раждане не е установена по документи, различните изследователи се колебаят между 1855, 1856 и 1857. Родителите му са личности с авторитет в Пазарджик. До 1868 К. Величков живее в родния си град и учи в местното училище при Йордан Ненов – един от учителите и на Иван Вазов. Султанското правителство предписва на градската управа да изпрати един ученик да следва на държавни разноски в Цариградския лицей и по препоръка на С. Захариев е избран Величков – заради прилежността и ученолюбивостта му. От 1868 до 1874 учи в уредения по френски образец „Licée imperial“ в Галатасарай. В българската книжарница в града получава своето политическо кръщение, четейки революционни издания и брошури, там през 1872 се запознава и с Иван Вазов.
Константин Величков започва своята литературна дейност в началото на 70-те години на ХІХ век. Първите му текстове са преводи: през 1872 заедно с Георги Николов превежда драмата „Лукреция Борджия“ на В. Юго, а през следващата година – „Русалка“ на Пушкин. Първото авторско произведение, с което постига успех, е драмата „Невянка и Светослав“, поставена в театър „Османие“ през 1872 и публикувана през 1874.
След завършването на лицея К. Величков се прибира в Пазарджик, където прекарва две години (1874–1876): занимава се с обществена дейност – участва в уреждането на училища, поддържането на читалища и женски дружества, организиране на представления. Съществена е заслугата му за развиване на главното (класното) образование в града: той е назначен за учител по български език, френски език, история и география и заедно с колегите си използва съвременна методика на преподаване. В родния си град Величков се включва и в дейности по подготовката на Априлското въстание, а след избухването на въстанието е арестуван, откаран заедно с още 700 души в Пловдив, а оттам – в Одрин. След 4 месеца в затвора е освободен от европейската комисия, разследваща турските злодеяния.
Края на 1876 и 1877 прекарва в Цариград. Става чиновник (писар) в Екзархията, където по това време е и Методий Кусевич. Двамата очертават на изработената карта на руския картограф Теплов населените с българи земи от Османската империя. По начертанията на тази карта, предадена на тогавашния руски посланик в Цариград – граф Николай Павлович Игнатиев, е създадена Санстефанска България. Като дописник от Цариград и Одрин Величков изпраща текстове на в. „Стара планина“. След избухването на Руско-турската война отплува с австрийски параход за Триест и оттам за Румъния, а през есента преминава Дунав и спира в Свищов, където среща за втори път Вазов, който е чиновник при губернатора Найден Геров.
През февруари 1878 се завръща в Пазарджик. Става член, а след това председател на учредения в града Окръжен административен съвет; избран е за представител в Областното събрание в Пловдив и за секретар на Постоянния комитет на Областното събрание; сътрудничи на в. „Марица“. През 1880 заминава за Париж, за да учи право; в същото време се занимава с литература – чете основно френските поети романтици, както и френски критици.
През август 1881 се завръща в Пловдив; става съредактор (с Иван Вазов) на в. „Народний глас“. Пише стихотворения; издава драмите „Отечество“ и „Винченцо и Анжелина“; по думите на Вазов от това време е и идеята на К. Величков за съставянето на „Българска христоматия“. През 1884 е назначен за директор (министър) на народното просвещение, като такъв съдейства за отпускането на издръжка за театъра. През 1885 заедно с Вазов издават сп. „Зора“. Константин Величков е член на Народната партия. След Сръбско-българската война се премества в София (1886), избран е за член на Народното събрание от Хасковско.
Периода 1886–1894 Стефан Попвасилев определя като време, прекарано „в изгнание“. През юли 1886 Величков заминава за Унгария; живее известно време в Мехадия, прекарва близо три месеца в Будапеща. В края на годината заминава за Италия, установява се във Флоренция и две години учи живопис в Художествената академия; посещава Рим; през 1889 отсяда за известно време в Кастелмаре, за да се възстанови от тежко заболяване, където написва по-голямата част от „Писма от Рим“, няколко стихотворения и преводи предимно от италиански поети. През юни 1889 заминава за Цариград. Скоро Екзархията го назначава за учител в Солунската българска гимназия, където през учебната 1890–1891 година преподава български и френски език. В Солун започва да работи върху история на всеобщата литература; съставя за улеснение на учителите по български език две христоматии. В Цариград написва своите „Цариградски сонети“, продължава да работи върху „Писма от Рим“; започва „В темница“, както и превода на „Ад“ на Данте Алигиери; завършва ръководството „Всеобща история на литературата“; пише стихотворения за деца, малки песни, издадени от Хр. Г. Данов под надслова „Детска гусла“ (Пловдив, 1894). От 1890 сътрудничи на Вазов (който вече се е установил в София) в издаването на сп. „Денница“: тук са поместени първите му „Писма от Рим“, няколко стихотворения и критическата студия за Любен Каравелов. През 1891 помага и на брат си Богдан Величков в редактирането на сп. „Лъча“ (Пазарджик). През 1892 д-р Кръстев кани Величков за сътрудник на сп. „Мисъл“, където помества част от „Цариградски сонети“, разкази, преводи. Публикува също така в списанията „Български преглед“ и „Българска сбирка“, във в. „Прогрес“.
Завръща се в България през 1894, до 1907 се занимава с политическа дейност: председател на бюрото на Народната партия; народен представител в VІІІ ОНС от Пазарджик и Харманли. Венчава се за Парашкева Димитрова (1894). За кратко време е министър на общите сгради и съобщенията, за три години – министър на народното просвещение. Под негово ръководство се правят множество реформи. Основано е Рисувалното училище в София (1896, днес Национална художествена академия); през 1894 е основано първото художническо сдружение (Дружество на художниците в България); Величков участва и в списването на сп. „Изкуство“ – издание на Дружеството. Той има голяма заслуга и за развитието на театъра: увеличава държавната субсидия за трупата „Сълза и смях“ и отпуска държавни стипендии за следване на драматическо изкуство в чужбина. Добронамерен е и към идеята да се открие оперна трупа. Особена е заслугата на Величков за реформирането на образованието: с основен акцент върху преподаването на български език, развитието на писмената реч, методиката на преподаване, извънкласното четене (ученически библиотеки и читални), изнасянето на сказки.
Във времето на усилна политическа дейност той не изоставя и литературните си занимания. През 1895 издава в отделна книга „Писма от Рим“. В периода 1897–1898 е министър на земеделието и търговията. Отказва се от членството си в Народната партия и преминава към Прогресивно-либералната партия на Драган Цанков. След като се оттегля от министерския пост, събира в отделен том своите сонети и ги издава под надслова „Цариградски сонети“ (1899). Главен сътрудник на сп. „Ученическа беседа“ (1899–1902) и директор на сп. „Летописи“ (1899–1904) – в тях помества свои художествени текстове, очерци и преводи. През 1899 издава „В темница“.
От 1902 до началото на 1904 е дипломатически агент в Белград. Принудително е пенсиониран (официално – по здравословни причини) от Народното събрание. С това приключва политическата дейност на Величков и до края на живота си той се занимава само с литература: превежда, публикува свои текстове, сътрудничи на сп. „Художник“, в. „Ден“, сп. „Духовна пробуда“.
Заболява сериозно и през зимата на 1906 заминава на лечение в Мантон, Франция. В средата на април 1907 се връща в София. Разочарован от политическата действителност и от отношението на обществото към него, отпътува за Гренобъл, където умира на 03.11.1907. Тленните му останки му са пренесени в София през пролетта на 1909.
Един от важните въпроси, който критиците засягат, пишейки върху живота и творчеството на Константин Величков, е за приятелството и сътрудничеството му с Иван Вазов. То се основава, от една страна, на общите ценности, в които двамата са възпитавани и които, най-общо, се определят като възрожденски. Оттук – темата за любовта към родината, проблемът за нравственото извисяване на човека, за отговорността му към обществото и пр. Тези теми се откриват преди всичко в лириката на Величков. От друга страна, двамата споделят еднакви естетически възгледи. Като основен пример за сходните им разбирания за литературата критиката посочва „Българска христоматия“ (1884). Навремето тя е оценена съвсем прагматично, като полезна книга, с която ще се улесни работата на учителите и на учениците при изучаване на словесността.
Друг значим и високо оценяван текст на Величков е книгата „Писма от Рим“. Според критиката това е текст, който не може да се определи като описание на видяното и преживяното; фрагментите в него са израз на неговите умения на художник и поет в изграждането на образите. Със своите „Цариградски сонети“ Константин Величков (редом с Вазов) утвърждава сонета като жанр в българската литература, който по-късно намира реализация в творчеството на символистите.
Сериозни са и постиженията му като преводач. Превежда от фр., рус. и ит. ез. творби на редица автори, сред които Юго, Молиер, Расин, Шатобриан, Пушкин, Лермонтов, Некрасов, Петрарка, Данте и мн. др.
Псевд.: Джовани Белтрафио, Един българин от Южна България, А. Коса, П. Минев, А. И., А. М., В. П., К. В., С., С. К.
Ивайло Димитров
Библиографията е изготвена от Аделина Германова (Книги от... и Книги за...)
и Велислава Маринова (Статии за...)
Книги от Константин Величков
Заглавие | Жанрове | Година |
---|---|---|
Добре дошли! : На рус. гости по случай Шипченските празненства | проза | ([1902]) |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : [Т. 2]: Тъги и радости : Лир. стихотворения | стихотворения | ([1911]) |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : Т. 5: Класически писатели : Расин (Аталия). Шекспир – Макбет. Молиер – Мизантроп : [Преводи] | драми, комедии, трагедии | ([1912]) |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : [Т. 6]: Данте Алигиери : Ад / С илюстр. от Густав Доре ; Прев. Константин Величков | поеми | ([1914]) |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : [Т. 7]: Чуждестранни литератури : Нашите учители | драми, поезия, изследвания, проза | ([1914]) |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : [Т. 9]: Чуждестранни литератури : Европейски писатели : Френска, италианска, испанска, полска, руска литератури | поезия, проза | ([1915] ) |
Невянка и Светослав : Драма в пет действия | драми | 1874 |
Отечество : Драма в 5 д. | драми | 1881 |
Винчензо и Анжелина : Драма в 5 д. | драми | 1882 |
Всеобща история на литературата : Ч. 1–3. | 1891 | |
Таласъмът : Разказ | разкази | 1893 (1894, 1895 – с подзагл. Очерк из селский живот, 1898, 1929) |
Детска гусла : Стихотворения за деца | стихове за деца | 1894 (1982) |
Писма от Рим | пътеписи, проза | 1895 (1947) |
В темница : Спомени от 1876 г. | спомени | 1899 (1900, 1919, 1928, 1931 – В темница и други спомени, 1938, 1939, 1977 – В тъмница) |
Цариградски сонети | сонети | 1899 (1938, 1939, 2002) |
В решителния момент ; На ханчето ; „Няма Македония“ ; Първата ми среща с Бенковски | проза | 1901 |
Патриарх Евтимий : Живота му, страданията и смъртта в Бачковский манастир „Св. Богородица“ | биографии | 1906 (1907) |
Крадете да крадем! : Огледало на разни типове | проза | 1909 |
Съчинения : [Т. 1] – / С предг. и под. ред. на Ивана Вазова. – 2. изд. / | пътеписи, разкази, спомени | 1910 |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : Т. 1: Повести, разкази, спомени | повести, разкази, спомени | 1911 |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : Т. 3: Писма от Рим | пътеписи, проза | 1911 |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : Т. 4: В честити минути | поеми в проза | 1911 |
Съчинения : Т. 1–[9] / Константин Величков ; С предг. и под ред. на Иван Вазов : Т. 8: Български писатели | проза | 1914 |
Титаник : Страшната катастрофа с най-големия параход на света : Истинска история за живота и смъртта | пътни бележки | 1922 |
Пет имена : Бенковски, Волов, Каблешков, Бобеков и Петлешков | изследвания | 1929 |
Стихотворения | стихотворения | 1931 |
Избрани съчинения | 1933 | |
Избрани съчинения : Т. 1 | 1938 | |
Избрани съчинения : Св. 1. | проза | 1938 |
Христо Ботев, Сава Г. Раковски, Петко Славейков, Ив. Вазов : Лит. разбори | литературноисторически изследвания | 1938 |
Любен Каравелов : Крит. | критически бележки | 1938 |
Избрани творби | 1941 | |
Майка : Стихотворения за деца | стихове за деца | 1943 |
Избрани произведения | 1955 | |
Тъги и радости : Избрани произведения за деца и юноши | стихове за деца | 1957 |
Избрани произведения : В 2 т. : Т. 1: Стихотворения, преводи, драми | драми, стихотворения | 1966 |
Избрани произведения : В 2 т. : Т. 2: Проза | проза | 1966 |
Избрани преводи | 1979 | |
Литературен архив: Т. 1–7 : Т. 7: Константин Величков / Състав. и комент. Величко Вълчев | 1979 | |
Цариградски сонети : В тъмница ; Писма от Рим | пътеписи, сонети, спомени | 1980 |
Na huslickach vyhravam ... : [Стихотворения за нач. училищна възраст] / Prel [от бълг. на словаш. ез.] Viera Prokesova | стихове за деца | 1985 |
Съчинения : В 5 т. : Т. 1: Поезия | поезия | 1986 |
Съчинения : В 5 т. : Т. 2: Художествена проза | проза | 1986 |
Съчинения : В 5 т. : Т. 3: Писма от Рим ; Дневник | дневници, пътеписи | 1987 |
Съчинения : В 5 т. : Т. 4: Литературна история и критика | критически бележки, исторически очерци | 1987 |
В параклиса на тъжната муза : Стихотворения | 1999 | |
Съчинения : В 5 т. : Т. 5: Преводи, публицистика, речи и писма / Подб., ред. Илия Тодоров, Иван Сестримски | писма, речи, публицистика | 2005 |
Избрано | 2014 |
Книги за Константин Величков
Автор | Заглавие | Година |
---|---|---|
Юруков, Д. | Константин Величков : [Спомени] | 1922 |
Попвасилев, Ст. Т. | Константин Величков : Личност и творчество | 1926 |
Николов, Е, Цв. Минков | Из новата българска лирика : Константин Величков, Стоян Михайловски, Кирил Христов, Пею К. Яворов | 1936 |
Попвасилев, Ст. Т. | Константин Величков : Живот и дейност | 1939 (1947) |
Попвасилев, Ст. Т. | Константин Величков : Лит.-крит. очерк | 1960 |
Колев, Й. | Министри на народното просвещение - Константин Величков | 2000 |
Брадистилова, М. | Народна съдба и творческа участ [на Константин Величков] | 2001 |
Колев, Й. | Константин Величков : Реформаторът на бълг. образование | 2005 |
сб. | Константин Величков и неговото време : Нац. науч. конф., посветена на 150 год. от рождението на Константин Величков, 19–20 май 2005, Пазарджик / Състав. Василка Танкова, Румяна Кацарова | 2005 |
Симеонов, Ив. | Творчеството на Константин Величков за деца | 2005 |
Колев, Й. | Тримата големи : Г. Живков, К. Величков, Ив. Д. Шишманов в историята на Министерството на народното просвещение | 2006 |
Тонов, А. | Константин Величков | 2015 |
Бонева, Н. | Непознатият Константин Величков : Константин Величков и италианската литература | 2017 |
Димов, Пр. | Нестихващ огън : Книга за Константин Величков | 2017 |
Тонов, А. | Константин Величков : Непубликувани статии и речи | 2018 |
Сб. | Иван Вазов и Константин Величков - във/отвъд Христоматията / Състав. Бисера Дакова | 2020 |
Статии за Константин Величков
Автор | Заглавие | Издание | Дата | Брой |
---|---|---|---|---|
Без автор | “Отечество“ : Рец. за драмата в пет действия | Наука | 1881 | 3 |
Шопов, А. П | Дневник, далеч от родния край : Необходимостта от изящна българска литература – „Наука“ – Вазов и Величков – „Митрофан“ – „Жертви и отмъщение“ | Български глас | 19.03.1882 | 19 |
Без автор | Всеобща история на литературата от К. Величков | Балканска зор | 18.06.1882 | 653 |
П. П-в [Пешев, Петър] | Българска христоматия или Сборник от избрани образци по всичките родове съчинения | Периодическо списание на българското книжовно дружество в Средец | 1884 | 11 |
П. П-в [Пешев, Петър] | Найда : Селска приказка : [Рецензия] | Периодическо списание на българското книжовно дружество в Средец | 1884 | 10 |
Шишманов, Иван | Вичензо и Анжелина : Драма в 5 действия : Критика | Периодическо списание на българското книжовно дружество в Средец | 1884 | 8 |
Без автор | Христоматия за горните класове на гимназията : Рецензия | Искра | 1893 | 2 |
Без автор | Списания : [Лъча – научно, лит. и обществено списание с ред. К. Величков] | Литературен алманах за 1894 | 1894 | |
Стойков, В | Детска гусла : Стихотворения за деца : [Рецензия] | Българска сбирка | 1894 | 9 |
Без автор | Тържествона предателството и измяната : Константин Величков | Свобода | 17.09.1894 | 1481 |
Без автор | И в туй има урок : [Политическа критика по повод баснята „Вълк и куче“] | Свобода | 22.11.1894 | 1534 |
Без автор | [За окръжното по просвещението на К. Величков] | Българска сбирка | 1895 | 2 |
Бенков [Илия Миларов] | „Писма от Рим“ : [Рецензия] | Периодическо списание на българското книжовно дружество в Средец | 1896 | 52-53 |
Саввов, Ил. [Бобчев, Илия] | Писма от Рим“ : [Рецензия] | Българска сбирка | 1896 | 3 |
Д. Т. С. [Страшимиров, Димитър] | „Писма от Рим“ : [Рецензия] | Българска сбирка | 1896 | 7 |
Столетов, К. [Кръстев, Кръстьо] | Отворено писмо до г-на Величкова, Министър на Народното просвещение | Мисъл | 1897 | 5/6 |
БАН [Ангелов, Божан Великов] | „Цариградски сонети“ | Съвременен преглед | 1899 | 15 |
П. Слав [Славейков, Пенчо Петков] | „Царигладски сонети“ от К. Величков : Рецензия | Мисъл | 1899 | 4 |
Цонев, Б. К | Величков. „Цариградски сонети“ : [Рецензия] | Български преглед | 1899 | 2 |
Церов, Ив. П | Константин Величков | Церов, Ив. П. Христоматия | 1901 | |
Вазов, Иван | „Ад“ от Данте Алигиери : [Рецензия] / Прев. К. Величков | Духовна пробуда | 1906 | 8 |
Христов, Кирил | Дантевия „Ад“ на български | Ново общество | 1906 | 11 |
Йонков-Владикин, Н. [Владикин, Никола Йонков] | „Ад“ и К. Величков : Обещана критика | Свободно слово | 30.12.1906 | 246 |
Ганев, Сп. | К. Величков като литературен критик | Българска сбирка | 1907 | 10 |
Златаров, А. Аталия | Трагедия от Расин : Рецензия / Прев. К. Величков | Духовна пробуда | 1907 | 20 |
Йорданов, В | Литературни бележки : К. Величков | Славянски глас | 1907 | 6 |
Без автор | Константин Величков | Гражданин | 1907 | 172 |
Николов, М. | Константин Величков | Християнска мисъл | 1907 | 4 |
Без автор | Последните минути за Константин Величков | България | 1908 | 11 |
Станев, Н. | К. Величков като министър на просвещението | Училищен преглед | 1908 | 1 |
Т. П. Ц | Константин Величков | Църковен вестник | 1909 | 9 |
Гечев, А. | Литературната дейност на К. Величков | Демократически преглед | 1910 | 8 |
Без автор | Съчиненията на К. Величков | Реч | 1910 | 992 |
Д-р Д. Г. | Величковите „Писма от Рим“ : Рецензия | Ден | 1911 | 2624 |
Младенив, Сл | „Пълно събрание на сучиненията на Константин Величков“ | Учителски вестник | 1913 | 20 |
Атанасов, Никола | Песен на тъгата : [За поезията на К. Величков] | Атанасов, Н. Силуети на български писатели | 1916 | |
Без автор | Константин Величков | Будилник | 1917 | 4 |
Друмев, Ив. | Константин Величков | Илюстрация Светлина | 1918 | 6 |
Митов, Антон | К. Величков и Рисувалното училище | Съвременник | 1921 | 2 |
Митов, Антон | К. Величков и Рисувалното училище | Съвременник | 1921 | 2 |
Попвасилев, Стефан | Константин Величков като литературен критик | Училищен преглед | 1921 | 1, 2, 3 |
Пенев, Боян | Българските преводи на „Кримски сонети“ | Годишник на Софийския университет | 1926 | 2 |
Арнаудов, Михаил | Константин Величков : Наколко думи за човека и поета | Българска мисъл | 1927 | 10 |
А. В. | Константин Величков и Македония | Македония | 1927 | 207 |
Иванов, Вичо | Константин Величков : Културно-обществена дейност | Нива | 1928 | 11 |
Величков, Ат. | Лириката на Константин Величков | Българска реч | 1929 | 6 |
Попвасилев, Стефан | Константин Величков | Български писатели | 1929 | 4 |
Бабев, Димитър | Гьоте у нас | Училищно дело | 1931 | 19 |
Бадев, Йордан | Константин Величков | Зора | 1932 | 4034 |
Лазаров, Ив | В памет на Константин Величков | Училищен преглед | 1932 | 9-10 |
Милетич-Букурещлиева, Мария | Константин Величков и Италия | Итало-българско списание | 1932 | 4 |
Никитов, Никола | Съвременната ни детска литература | Нива | 1932 | 24 |
С. Ц. | По случай 25 години от смъртта на К. Величков | Летопис | 1932 | 1 |
Ралчев, Милко. | Константин Величков : 1855-1907-1932. | Листопад | 1932 | 7-8 |
Вазов, Иван | Възпоменателни бележки за Константин Величков : По случай 25 год. от смъртта му | Читалище | 1933 | 1-2 |
Райнов, Николай | Един от последните | Светлоструй | 1933 | 5 |
Без автор | Константин Величков : [Лит. критика] | Младежки червен кръст | 1933 | 6 |
Спиров. Г. | Константин Величков | Дъга | 05.01.1933 | 1 |
Генов, Кръстьо | Заветът на Величков | Лъча (Пазарджик) | 1934 | 444 |
Радославов, Иван | В тъмницата : Разказ : [Рецензия] | Завети | 1935 | 9 |
Минков, Цветан | Константин Величков (1855-1907) : [Анализ на драмите] | Българска литература : Насоки и теми : Т. 2. | 1936 | |
Павлов, Ан. Ив. | К. Величков като художник | Искра | 1936 | 2 |
Без автор | 30 години от смъртта на Константин Величков | Добруджански глас | 1937 | 310 |
Велчев, Велчо Т. | Сега откриват Величкова | Мир | 1937 | 11217 |
Горянски, Петър | Константин Величков | Нова камбана | 1937 | 467 |
Без автор | Делото на големия български просветител | Църковен вестник | 1937 | 43-44 |
Димов, В. | Константин Величков и изобразителното изкуство | Славянска беседа | 1937 | 5 |
Иванов, Вичо | Константин Величков като писател и общественик | Българска мисъл | 1937 | 1 |
Попвасилев, Стефан | Константин Величков | Училищен преглед | 1937 | 9 |
Митов, Стефан | Художник в живота | Литeратурен глас | 24.11.1937 | 369 |
Пенев, Пенчо | Ив. Вазов и К. Величков | Литeратурен глас | 24.11.1937 | 369 |
Попвасилев, Стефан | Критикът К. Василев | Литeратурен глас | 24.11.1937 | 369 |
Стоянов, М. | Тридесет години от смъртта на Константин Величков | Литeратурен глас | 24.11.1937 | 369 |
Въгленов, М. | К. Величков в Гренобъл | Родина | 1938 | 2 |
Динеков, Петър | К. Величков като културна личност | Просвета | 1938 | 4 |
В. М. | Константин Величков | Вечерна бургаска поща | 1938 | 3077 |
Кръстев, Кр. | Лириката на К. Величков | Братско слово | 1938 | 9-10 |
Попвасилев, Стефан | „В Тъмница“ | Родна реч | 1938 | 2 |
Маджаров, Д. Хр. | Дружбата между Ив. Вазов и К. Величков | Българска реч | 1939 | 6 |
Минков, Цветан | „Далеч“ : [Разбор] | Николов, Е., Цв. Минков. Из българската поезия : Ч. 2. | 1939 | |
Стоичкова, Лилия | Константин Величков и детето : Лит. студия | Вестник за жената | 1939 | 777 |
Далчев, Николай | Български песни за Италия на италиански език : [Рец.] за антология, съставена от Гуидо Грация | Днес | 1940 | 12 |
Добрев, Д. | Образът на българската земя | Светлоструй | 1940 | 2 |
Маджаров, М. | Ив. К. Величков в политическо емигрантство | Родина | 1940 | 3 |
Малинов, Т. | Нравсвеният образ на Величкова | Искра | 1940 | 1 |
Николов, Малчо | Литературното дело на К. Величков | Българска реч | 1940 | 4-5, 6 |
Христодоров, Димитър | Образът на родината в поезията на К. Величков | Български воин | 1940 | 6 |
Дончев, Николай | Възхвала на Италия | Италия | 1941 | 7 |
Маджаров, М. | Ив. Вазов и Величков като политици | Златорог | 1941 | 1 |
Митов, Димитър | Константин Величков | Прослава | 1941 | 3 |
Сестримски, Иван | Един завет на Константин Величков | Лъча (Пазарджик) | 25.10.1941 | 777 |
Сестримски, Иван | Ораторът Константин Величков | Лъча (Пазарджик) | 25.10.1941 | 786 |
Савова, Н. | „В тъмница“ : „В Пловдив“ : [Разбор] | Българска реч | 1942 | 4-5 |
Тодоров, Петко. Ю. | За отношението на славяните към българската литература : [Отзиви за Величков от Владислав Шан – чешки преводач] | Тодоров, П. Ю. Славяните и българската литература | 1942 | |
Росен, Петко | Славослов на беезсмъртието | Слово | 15.01.1942 | 5850 |
Ковачев, Михаил | Художественият творец и религията | Слово | 09.11.1942 | 6094 |
Бабев, Димитър | Константин Величков | Утро | 1943 | 10273 |
Бабев, Димитър | Рим в нашата литература | Утро | 22.07.1943 | 10181 |
Минев, Димо | Политическите идеи на К. Величков през 1881 г. според едно негово писмо. | Известия на Българското историческо дружество | 1945 | Т. 21 |
Минков, Цветан | Константин Величков | Минков, Цв. Очерки по българска литература | 1946 | |
Чолаков, Р. | „Славянските песни“ на Константин Величков | Изгрев | 1946 | 654 |
Стефанов, Димитър М. и др. | Константин Величков | Стефанов, Д. М., Т. Цв. Кръстев. Литературни разбори | 1946 | Ч. 2 |
Кръстев, Т. Цв. | Мотиви в К. Величковата лирика | Кръстев, Т. Цв. Развити теми | 1947 | |
Цонев, Йордан и др. | Константин Величков | Цонев, Й., Ив. Сестримски. Класици на българската художествена литература | 1952 | |
Визирев, Ст. | Константин Величков | Духовна култура | 1955 | 9 |
Без автор | Константин Величков и нашият театър. : по случай 100-год. от неговото рождение | Театър | 1955 | 4 |
Сестримски, Иван | Общественик, културен труженик и писател : [100 г. от рождението на К. Величков] | Литeратурен фронт | 24.03.1955 | 12 |
Вълчев, Величко | Едно закъсняло издание : [Рец. за „Избрани произведения“] | Литeратурен фронт | 19.01.1956 | 3 |
Арнаудов, Михаил | Поезията на Константин Величков | Духовна култура | 1957 | 11-12 |
Гечев, М. М. | Просветното дело на Константин Величков | Народна просвета | 1957 | 12 |
Русков, Й. | Нужна е трибуна | Народна култура | 11.1957 | 44 |
Янков, Николай | „Детска гусла“ на Константин Величков | Литeратурен фронт | 21.11.1957 | 47 |
Величкова, О | Константин Величков | Народна култура | 23.11.1957 | 44 |
Бенев, Иван | Относно просветното дело на К. Велочков | Народна просвета | 1958 | 5 |
Богданов, Иван | Извор, който не пресъхва | Картинна галерив | 1958 | 2 |
Веселинов, Георги | Патриот, поет и баща | Веселинов, Г. Литературни очерци и портрети | 1959 | |
Попвасилев, Стефан | Константин Величков : [За езика и стила му] | Попвасилев, Ст. Строители на родната реч. | 1959 | |
Янков, Николай | Един от първите : [За детското му творчество] | Янков, Н. Книги, автори и време | 1961 | |
Попиванов, Иван | Поезията на Константин Величков | Родна реч | 1962 | 7 |
Мокрев, Стефан | Нови данни за смъртта на Константин Величков | Народна култура | 1967 | 46 |
Захариев, В. | К. Величков и българското изобразително изкуство | Народна култура | 12.08.1967 | 32 |
Попвасилев, Стефан | Константин Величков – обществено-политечески и културен деятел | Септември | 1968 | 1 |
Попиванов, Иван | Патриотични мотиви в поезията на Константин Величков | Попиванов, Ив. Светоглед, идейност, творчество | 1970 | |
Иванов, Вичо | Константин Величков | Иванов, В. С мисъл и порив | 1972 | |
Ковачевски, Христо | Феноменът Константин Величков : [По случай 120 г. от рождението му] | Народна култура | 06.09.1975 | 36 |
Стефанов, Васил | Константин Величков – художник : Малко известна страна на творческото му неспокойствие | Отечествен фронт | 28.10.1975 | 9562 |
Антонов, Александър | Константин Величков и неговата мемоарна книга „В тъмница“ | Тракия | 1976 | 1 |
Борисов, Любен | Константин Величков | Родна реч | 1976 | 1 |
Ганчева, Ю. С | Писателят Константин Величков и неговата мемоарна повест „В тъмница“ | Сборник трудове на младите научни работници и студенти по физика, химия, биология, математика в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" | 1976 | 4 |
Матеева, Невена | Детска гусла“ на Константин Величков | Деца, изкуство, книги | 1976 | 1 |
Тонов, Ангел | Въпроси около публичното наследство на К. Величков | Трудове на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий". Филологически факултет | 1976 | T. 14 |
Попвасилев, Стефан | Дружбата между Константин Величков и Иван Вазов | Литeратурен фронт | 22.07.1976 | 30 |
Матеева, Невена | В борба със страданията на изгнанието | Литeратурна мисъл | 1978 | 7 |
Велчев, Петър | Константин Величков – Дон Кихот | Велчев, П. Поглед върху поезията | 1979 | |
Маринов, Георги | Дневникът на Константин Величков | Тракия | 1980 | 4 |
Свинтила, Владимир | Паметник на културното самосъзнание на българина : За характера на един мемоар – „В тъмница“ на Константин Величков | Литература и история | 1980 | 6 |
Попов, Жечко | Художник по душа : К. Величков като художник | Литeратурен фронт | 06.11.1980 | 45 |
Христов, Михаил | Константин Величков в Гренобъл | Литeратурен фронт | 15.10.1981 | 42 |
Димитрова, Краси | Константин Величков – общественик и писател | Родна реч | 1982 | 9 |
Сестримски, Иван | Константин Величков | Сестримски, Ив. Български мотиви | 1982 | |
Тихова, Надежда | Вазов и Величков – строители на българския театър | Литeратурен фронт | 28.01.1982 | 4 |
Тодоров, Ангел | Трима поети – преводачи | Майстори на превода | 1984 | |
Върбанов, Румен | Спомен от Флоренция : Неизвестни графики на Константин Величков | Отечествен фронт | 24.01.1984 | 11796 |
Бонева, Надежда | Наблюдения върху поетиката на „Затворите ми“ от Силвио Палико и „В тъмница“ от Константин Величков | Годишник на Висшия педагогически институт Константин Преславски. Филологически факултет | 1985 | T. 9A |
Авджиев, Жельо | Константин Величков „В тъмница“ | Авджиев, Ж. Българската литература след Освобождението | 1985 | Ч. 2 |
Витанова, Елида | Иван Вазов и Константин Величков – едно литературно сътрудничество | Родна реч | 1985 | 6 |
Тодоров, Илия | Личността и делото на Константин Величков : По случай 130 г. от рождението му | Литeратурна мисъл | 1985 | 4 |
Янков, Николай | Константин Величков | Янков, Н. Детето и книгата | 1985 | |
Велчев, Велчо П. и др. | Константин Величков и Данте | Наука и общество : Сборник в памет на акад. Е. Георгиев. | 1986 | |
Сестримски, Иван | Константин Величков – журналист и публицист | Български журналист | 1986 | 9 |
Матеева, Невена | Константин Величков [и публицистиката му] в редакцията на вестник „Народний глас“ [1879-1885] | Литeратурна мисъл | 1986 | 10 |
Тодоров, Илия | Неизвестна статия на Константин Величков в италианското списание „Vita nuova“ [„Нов живот“] | Език и литертура | 1986 | 2 |
Гергова, Ани | Константин Величков – на следосвобожденския културен хребет | Проблеми на културата | 1987 | 5 |
Енева, Донка | Ораторът Константин Величков | Известия на Дружеството на филолозите българисти | 1987 | Т. 2. ; N 1 |
Радев, Радослав | В търсене на темата. : „Тема“ на К. Величков и „Под яворовото дърво“ на Миха;аки Георгиев | Език и литература | 1987 | 3 |
Бонева, Надежда | Идейно-художествени и жанрови особености на „Писма от Рим“ от Константин Величков | Втори международен конгрес по българистика : Доклади | 1988 | Т. 12 |
Бъклова, Катя | „Гледай, само гледай!...“ : [За „Писма от Рим“] | Бъклова, К. Майстори на българския пътепис | 1989 | |
Динова-Русева, Вера | Константин Величков - художник и изкуствовед | Списание на Българската академия на науките | 1992 | 1 |
Тончев, Петър | "Обичам те, обичам те, родино мила!" : 85 г. от смъртта на К. Величков | АБС | 22.04.1992 | 15 |
Сестримски, Иван | Константин Величков в Солун | Език и литература | 1993 | 5-6 |
Сестримски, Иван | Малко познати преводи на Константин Величков | Читалище | 1993 | 10-12 |
Сестримски, Иван | Константин Величков в Париж | Демоктратически преглед | 1994 | 5-6 |
Коларов, Стефан | Учителят от Солун и дипломатът от Белград Константин Величков възпя останалите под робство братя | Македония | 06.09.1994 | 35 |
Брадистилова, Маргарита | Един от първостроителите : [140 г. от рождението на писателя К. Величков] | Летописи | 1995 | 7-8 |
Златарев, Иван | Първото му слово : 140 г. от рождението на К. Величков | Читалище | 1995 | 3 |
Иванов, Славчо Цанков | Мотивът за нирвана у Величков и Яворов | Родна реч | 1995 | 1 |
Сивриев, Сава | "Българска христоматия" на Иван Вазов и Константин Величков и представата за tесhnе в литературната ситуация след Възраждането" | Литeратурна мисъл | 22.02.1995 | 4 |
Анчев, Анчо | "Бъдещето на България е в наши ръце" : 140 г. от рождението на К. Величков | Аз Буки | 24.05.1995 | 20 |
Сестримски, Иван | Биография на "Писма от Рим" : 140 г. от рождението на К. Величков | Български писател | 10.10.1995 | 41 |
Стефанов, Васил | Римските писма на Константин Величков | Български писател | 04.06.1996 | 23 |
Сестримски, Иван | Последните дни на Константин Величков : 90 г. от смъртта му | Читалище | 1997 | 11-12 |
Дончева, Румяна | Идеално честен гражданин, беззаветно любящ България : 90 г. от смъртта на К. Величков | Век 21 | 07.03.1997 | 7 |
Брадистилова, Маргарита | Безмонетният принц [писателят Константин Величков] | Родна реч | 1998 | 5 |
Кибритова, Иванка | Аз вярвам в звездата на българския народ : [К. Величков] | Български писател | 19.01.1999 | 3 |
Колев, Йордан | Балкапан - просвещенското кръщение на Константин Величков | Педагогика | 2000 | 3 |
Колев, Йордан | В защита на Константин Величков [като Министър на народното просвещение] | Педагогика | 2000 | 7 |
Маринов, Георги | Константин Величков (1855-1907) | Марица | 2000 | 1 |
Цеков, Христо | Светла диря : 145 г. от рождението на К. Величков | Читалище | 2000 | 3-4 |
Колев, Йордан | Министър Константин Величков - мислител и реформатор | Педагогика | 2004 | 9 |
Симеонов, Иван | Творчеството на Константин Величков за най-малките | Предучилищно възпитание | 2004 | 8 |
Без автор | Предучилищно възпитание | Предучилищно възпитание | 2005 | 10 |
Колев, Йордан | Константин Величков - творец и държавник (1855-1907) : 150 г. от рождението му | Списание на Българската академия на науките | 2005 | 1 |
Мевсим, Хюсеин | "Емблема радостна на борба свята...". : [Литературният образ на църквата "Свети Стефан" в Истанбул в творчеството на К. Величков, Ив. Вазов и Е. Марс] | Литeратурни балкани | 2005 | 4 |
Симеонов, Иван | Възрожденски дух и европейска култура : 150 г. от рождението на К. Величков | Читалище | 2005 | 3-4 |
Величкова, Цветана | Министърът-реформатор : 150 г. от рождението на К. Величков | Аз Буки | 06.04.2005 | 14 |
Спасов, Румен | 150 години [от рождението на] Константин Величков | Аз Буки | 19.10.2005 | 42 |
Димов, Продрум | Умеем ли да скъпим нашите национални светини? : 150 г. от рождението на К. Величков | Пламък | 2006 | 3-4 |
Колев, Йордан | Пазарджишкият учител Константин Величков : [По повод 150 г. от рождението на възрожденеца, отбелязани през 2005 г.] | Начално образование | 2006 | 3 |
Петров, Здравко | Българският поет и морето | Везни | 2006 | 1 |
Димов, Продрум | Писателят е нежелан в Гренобъл : 100 г. от смъртта на К. Величков | Словото днес | 15.11.2007 | 34 |
Цанов, Страшимир | Човекът и историята в [мемоарната книга] "В темница" на Константин Величков | Любословие или периодическо списание | 2008 | 8 |
Кибритова, Иванка | . "Писма от Рим" на Константин Величков - шедьовър в българската есеистика : 115 г. от издаването на книгата | Годишник на Регионален исторически музей – Пазарджик | 2010 | Т. 1 |
Танкова, Василка Атанасова | Константин Величков и Съединението - един герой, две истории | Митове и истории в България | 2010 | |
Танкова, Василка | Константин Величков и Съединението - един герой, две истории | Годишник на Регионален исторически музей - Пловдив | 2010 | Т. VII |
Кибритова, Иванка | "Всеобща история на литературата" на Константин Величков - принос в българското книжовно наследство : 120 г. от издаването на книгата | Годишник на Регионален исторически музей – Пазарджик | 2011 | Т. 2 |
Кибритова, Иванка | Константин Величков в Париж (1880-1881) | Годишник на Регионален исторически музей – Пазарджик | 2012 | Т. 3 |
Кибритова, Иванка | . "Рай, озарен от светлина и блясък..." Константин Величков на лечение в Мантон | Годишник на Регионален исторически музей – Пазарджик | 2013 | Т. 4 |
Колев, Йордан | Педагогическият реформатор Константин Величков | Годишник Педагогическата наука - теория и практика | 2015 | Т. 3 |
Джевецка, Евелина | В сянката на кръста. За постсекуларната мисъл в изследванията върху модерната литература : [Анализ на разказа "Юда" от К. Величков и драмата "Съдний ден" на Ив. Грозев] | Български филосифски преглед | 2016 | 6 |
Клисурски, Димитър | 160 години от рождението на Константин Величков | Списание на Българската академия на науките | 2016 | 1 |
Огойска, Мария | В търсене на един "отхвърлен" превод на Константин Величков от 1907 г. | Следва | 2016 | 34 |
Генадиев, Павел | Константин Величков, Ал. Балабанов, Симеон Радев и участието им в създаването, редактирането и издаването на сп. "Художник" (1905-1909 г.) | Международен семинар "Културното наследство като основа на международен диалог. Стратегии за опазване в Русия и България" | 2017 | |
Ангелов, Ангел Валентинов | Константин Величков : ориентализъм и културна чувствителност | Анти/Модерност : образи на екзотичното и на земния рай в Европа през ХІХ век | 2017 | |
Велчев, Петър | Константин Величков и Иван Вазов | Понеделник | 2018 | 5-6 |
Георгиева, Огняна | Професионално образование | Професионално образование | 2019 | 5 |